homepage
Wyszukaj w serwisie
logo
menu menu menu menu menu menu
 
menu
bip menu menu menu menu Zielona Linia, tel. 19524 menu

Liczba odwiedzin:
1431719

13. PORADNICTWO DLA NIEPE£NOSPRAWNYCH

PORADNICTWO ZAWODOWE DLA OSÓB NIEPE£NOSPRAWNYCH


Powiatowy Urz±d Pracy w ¯urominie zgodnie z ustaw± z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i spo³ecznej (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 ze zm.) oraz zatrudnianiu osób niepe³nosprawnych realizuje nastêpuj±ce zadania:
  • umo¿liwia korzystanie z rehabilitacji zawodowej oraz
  • inicjuje i organizuje szkolenia i przekwalifikowania dla osób niepe³nosprawnych w celu zwiêkszenia ich szans na uzyskanie zatrudnienia, podwy¿szenia dotychczasowych kwalifikacji zawodowych.
Rehabilitacja zawodowa polega na u³atwieniu osobie niepe³nosprawnej uzyskania i utrzymania odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umo¿liwienie jej korzystania  z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i po¶rednictwa pracy.
Do realizacji zadañ w zakresie rehabilitacji zawodowej niezbêdne jest:
·         dokonanie oceny zdolno¶ci do pracy (przeprowadzenie badañ lekarskich i
·         psychologicznych umo¿liwiaj±ce okre¶lenie sprawno¶ci fizycznej, psychicznej, umys³owej do wykonywania zawodu oraz ocenê mo¿liwo¶ci zwiêkszenia tej sprawno¶ci)
·         prowadzenie poradnictwa zawodowego uwzglêdniaj±cego ocenê zdolno¶ci do pracy oraz umo¿liwiaj±cego wybór odpowiedniego zawodu i szkolenia,
·         przygotowanie zawodowe z uwzglêdnieniem perspektyw zatrudnienia,
·         dobór odpowiedniego miejsca pracy i jego wyposa¿enie,
·         okre¶lenie ¶rodków technicznych umo¿liwiaj±cych lub u³atwiaj±cych wykonywanie pracy , a w razie potrzeby - przedmiotów ortopedycznych, ¶rodków pomocniczych, sprzêtu rehabilitacyjnego, itp.
Powiatowy Urz±d Pracy organizuje szkolenia dla osób niepe³nosprawnych w celu nauki zawodu, przekwalifikowania i podwy¿szenia kwalifikacji. Szkolenia s± kierowane do osób, które spe³niaj± przynajmniej jeden z ni¿ej wymienionych warunków:
  • nie posiadaj± ¿adnych kwalifikacji zawodowych,
  • stoj± przed konieczno¶ci± zmiany kwalifikacji w zwi±zku z brakiem propozycji odpowiedniego zatrudnienia,
  • utracili zdolno¶æ do pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie.
Na szkolenie mo¿na skierowaæ osobê niepe³nosprawn± :
  • z w³asnej inicjatywy lub na podstawie orzeczenia w³a¶ciwego organu lub
  • wskazane przez osobê, je¿eli jest uprawdopodobnione podjêcie pracy po zakoñczeniu szkolenia.
 
Uprawnienia osób niepe³nosprawnych
 
 
1. Osoba niepe³nosprawna zarejestrowana w powiatowym urzêdzie pracy jako bezrobotna albo poszukuj±ca pracy niepozostaj±ca w zatrudnieniu ma prawo korzystaæ z us³ug lub instrumentów rynku pracy na zasadach okre¶lonych w ustawie   z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. , Nr  214, poz. 1407 ).
2. Osoba niepe³nosprawna zarejestrowana w powiatowym urzêdzie pracy jako poszukuj±ca pracy niepozostaj±ca w zatrudnieniu mo¿e równie¿ korzystaæ na zasadach takich jak bezrobotni z nastêpuj±cych us³ug lub instrumentów okre¶lonych w ustawie o promocji:
·        szkoleñ;
·        sta¿u;
·        prac interwencyjnych;
·        przygotowania zawodowego doros³ych;
·        badañ lekarskich lub psychologicznych,
·        zwrotu kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania i powrotu do miejsca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, 
·        studiów podyplomowych
·        jednorazowe ¶rodki na rozpoczêcie dzia³alno¶ci gospodarczej.
Wydatki na instrumenty lub us³ugi rynku pracy, o których mowa powy¿ej s± finansowane w odniesieniu do osób niepe³nosprawnych zarejestrowanych jako:
1) bezrobotne,
2) poszukuj±ce pracy niepozostaj±ce w zatrudnieniu
     w zale¿no¶ci od posiadanych ¶rodków finansowych przeznaczonych na w/w cel rehabilitacji zawodowej.
 
   
                                                            Zapraszemy - pokój 12 i 13

PRZYZNANIE OSOBIE NIEPE£NOSPRAWNEJ ¦RODKÓW PFRON
 
Osoba niepe³nosprawna mo¿e otrzymaæ ze ¶rodków Pañstwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepe³nosprawnych (PFRON) jednorazowo ¶rodki na podjêcie dzia³alno¶ci gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wk³adu do spó³dzielni socjalnej w wysoko¶ci okre¶lonej w umowie zawartej ze starost±, nie wiêcej jednak ni¿ do wysoko¶ci piêtnastokrotnego przeciêtnego wynagrodzenia, je¿eli nie otrzyma³a bezzwrotnych ¶rodków publicznych na ten cel.
Osoba niepe³nosprawnazarejestrowana w powiatowym urzêdzie pracy jako bezrobotna albo poszukuj±ca pracy niepozostaj±ca w zatrudnieniu, zwana dalej „wnioskodawc±”,mo¿e jednorazowo otrzymaæ ¶rodki Pañstwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepe³nosprawnych (PFRON) na:
1. podjêcie po raz pierwszy dzia³alno¶ci:
·        gospodarczej w rozumieniu przepisów o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej,
·        rolniczej w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu spo³ecznym rolników, w tym polegaj±cej na prowadzeniu dzia³ów specjalnych produkcji rolnej, bez wzglêdu na formê prawn± jej prowadzenia,
2. wniesienie po raz pierwszy wk³adu do spó³dzielni socjalnej,
3.      ponowne podjêcie dzia³alno¶ci, o której mowa w pkt 1, lub ponowne wniesienie wk³adu do spó³dzielni socjalnej, je¿eli zgodnie z o¶wiadczeniem wnioskodawcy up³ynê³o co najmniej 12 miesiêcy od zaprzestania prowadzenia tej dzia³alno¶ci lub od ustania cz³onkostwa w spó³dzielni socjalnej.
 
Wnioski w sprawie przyznania osobie niepe³nosprawnej ¶rodków na podjêcie dzia³alno¶ci gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wk³adu do spó³dzielni socjalnej (Wn-O) nale¿y sk³adaæ do starosty w³a¶ciwego ze wzglêdu na miejsce zarejestrowania osoby niepe³nosprawnej jako bezrobotna albo poszukuj±ca pracy niepozostaj±ca w zatrudnieniu.
 
Starosta rozpatruj±c wniosek, bierze pod uwagê:
1.      przewidywane efekty ekonomiczne przedsiêwziêcia, na które maj± byæ przeznaczone ¶rodki,
2.      popyt i poda¿ lokalnego rynku na planowan± dzia³alno¶æ,
3.      kalkulacjê wydatków na uruchomienie dzia³alno¶ci w ramach wnioskowanych ¶rodków,
4.      uprawnienia i kwalifikacje wnioskodawcy,
5.      wysoko¶æ ¶rodków w³asnych wnioskodawcy,
6.      wysoko¶æ posiadanych ¶rodków Pañstwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepe³nosprawnych przeznaczonych na ten cel w danym roku.
 
Dzia³alno¶æ gospodarcza musi byæ prowadzona przez co najmniej 24 miesi±ce, z uwzglêdnieniem okresów choroby, powo³ania do odbycia zasadniczej lub zastêpczej s³u¿by wojskowej lub korzystania ze ¶wiadczenia rehabilitacyjnego.
W przypadku naruszenia warunków umowy osoba niepe³nosprawna zobowi±zana jest zwróciæ otrzymane ¶rodki wraz z odsetkami od ¶rodków, naliczonymi od dnia ich otrzymania w wysoko¶ci okre¶lonej jak dla zaleg³o¶ci podatkowych, w terminie 3 miesiêcy od dnia otrzymania wezwania do zap³aty lub ujawnienia naruszenia co najmniej jednego z warunków umowy.
 
Pliki do pobrania:
 
Wniosek osoby niepe³nosprawnej o przyznanie  Â¶rodków na podjêcie dzia³alno¶ci gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wk³adu do spó³dzielni socjalnej
 
Zarz±dzenie Nr 13/2012 Starosty ¯uromiñskiego z dnia 29.02.2012r. w sprawie wprowadzenia do stosowania przez Powiatowy Urz±d Pracy w ¯urominie Zasad przyznawania osobie niepe³nosprawnej ¶rodków PFRON na podjêcie dzia³alno¶ci gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wk³adu do spó³dzielni socjalnej.
 
Rozporz±dzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegaj±cy siê o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010 Nr 53, poz. 311).
 
Za³±cznik do Rozporz±dzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r. (poz.311)
  
 
 
            Podstawa prawna:
 
1.        Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj. ( Dz. U. z 2008r. Nr 69, poz. 415 z pó¼ñ. zm.),
2.        Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i spo³ecznej oraz zatrudnianiu osób niepe³nosprawnych (Dz. U z 2011r., Nr 127. poz.721 z pó¼n. zm.),
3.        Rozporz±dzenia Ministra Pracy i Polityki Spo³ecznej z dnia 17 pa¼dziernika 2007r. w sprawie przyznania osobie niepe³nosprawnej ¶rodków na podjêcie dzia³alno¶ci gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wk³adu do spó³dzielni socjalnej (Dz. U. z dnia 2007r. Nr 194, poz. 1403 z pó¼n. zm.),
4.        Zarz±dzenie Nr 13/2012 Starosty ¯uromiñskiego z dnia 29.02.2012r. w sprawie wprowadzenia do stosowania przez Powiatowy Urz±d Pracy w ¯urominie Zasad przyznawania osobie niepe³nosprawnej ¶rodków PFRON na podjêcie dzia³alno¶ci gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wk³adu do spó³dzielni socjalnej.
5.        Rozporz±dzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegaj±cy siê o pomoc de minimis (Dz. U. z 2010 Nr 53, poz. 311).
6.        Rozporz±dzenia Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006r.str. 5),
7.        Rozporz±dzenia Komisji (WE) nr 1535/2007 z dnia 20 grudnia 2007r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu o pomocy de minimis w sektorze produkcji rolnej (Dz. Urz. UE L 337 z 21.12.2007, str. 35),
8.        Rozporz±dzenia Komisji (WE) Nr 875/2007 z dnia 24 lipca 2007 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektora rybo³ówstwa i zmieniaj±cego rozporz±dzenie (WE) Nr 1860/2004 ( Dz. Urz. UE L 193 z 25.07.2007 r. str.6 ),
9.        Rozporz±dzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r.w sprawie informacji sk³adanych przez podmioty ubiegaj±ce siê o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybo³ówstwie (Dz. U. z 2010 Nr 121,   poz.810)
10.     Rozporz±dzenia Komisji (WE) Nr 800/2008 z dnia 06 sierpnia 2008 r. uznaj±cego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (Dz. Urz. WE L 214 z dnia 09 sierpnia 2008 r. str. 3).
11.     Ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu spo³ecznym rolników (Dz. U. z 2008r. Nr 50, poz. 291 z pó¼n. zm.).
 
ZA£¡CZNIKI
Nr Typ Nazwa Rozmiar Komentarz