homepage
Wyszukaj w serwisie
logo
menu menu menu menu menu menu
 
menu
bip menu menu menu menu Zielona Linia, tel. 19524 menu

Liczba odwiedzin:
1431708

3. ROZPORZ¡DZENIE MGIP Z 06.10.2004r. W SPRAWIE RAD ZATRUDNIENIA
ROZPORZ¡DZENIE MINISTRA GOSPODARKI I PRACY
z dnia 6 pa¼dziernika 2004 r.
w sprawie rad zatrudnienia
 
Na podstawie art. 23 ust. 7 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001) zarz±dza siê, co nastêpuje:
 
§ 1. Rozporz±dzenie okre¶la organizacjê oraz tryb dzia³ania rad zatrudnienia, a tak¿e warunki, na jakich mog± uczestniczyæ w posiedzeniach rad zatrudnienia przedstawiciele organów, organizacji i instytucji niereprezentowanych w radach, oraz tryb finansowania kosztów szkoleñ cz³onków rad.
 
§ 2. Naczelna Rada Zatrudnienia oraz wojewódzkie i powiatowe rady zatrudnienia, zwane dalej „radami zatrudnienia”, wybieraj± spo¶ród swoich cz³onków przewodnicz±cego i wiceprzewodnicz±cego na czas trwania kadencji.
 
§ 3. 1. Wybór przewodnicz±cego i wiceprzewodnicz±cego rady zatrudnienia nastêpuje w g³osowaniu jawnym.
2. Kandydatury s± wysuwane przez cz³onków rady zatrudnienia i nastêpnie poddawane pod g³osowanie.
3. Wybór nastêpuje po uzyskaniu przez kandydata zwyk³ej wiêkszo¶ci g³osów, przy obecno¶ci przynajmniej po³owy cz³onków rady zatrudnienia.
4. Przebieg i rezultaty g³osowania oraz ewentualne uwagi i zastrze¿enia cz³onków rady zatrudnienia co do jego przeprowadzenia odnotowuje siê w protokole posiedzenia rady.
 
§ 4. 1. Pracami rady zatrudnienia kieruje przewodnicz±cy, a w razie jego nieobecno¶ci wiceprzewodnicz±cy.
2. Przewodnicz±cy rady zatrudnienia w szczególno¶ci:
1) ustala przedmiot i termin obrad rady;
2) przewodniczy obradom rady;
3) reprezentuje radê w stosunku do innych organów i instytucji;
4) zaprasza na posiedzenia rady przedstawicieli organów, organizacji i instytucji niereprezentowanych w radzie;
5) inicjuje i organizuje prace rady.
 
§ 5. 1. Na posiedzenie rady zatrudnienia, na którym bêd± omawiane w szczególno¶ci problemy promocji zatrudnienia i Â³agodzenia skutków bezrobocia, mog± byæ zapraszani, w celu prezentacji stanowiska w omawianych sprawach, przedstawiciele organów, organizacji i instytucji niereprezentowanych w radzie.
2. Na wniosek organizacji spo³ecznych, w szczególno¶ci organizacji bezrobotnych, zainteresowanych udzia³em w posiedzeniu rady zatrudnienia, w³a¶ciwej ze wzglêdu na zasiêg ich dzia³ania, organizacje te s± powiadamiane o terminie i przedmiocie posiedzenia rady zatrudnienia.
3. Organizacje, o których mowa w ust. 2, w porozumieniu z przewodnicz±cym rady zatrudnienia mog± delegowaæ na posiedzenie rady zatrudnienia swoich przedstawicieli, w celu prezentacji stanowiska w sprawach bêd±cych przedmiotem obrad.
 
§ 6. 1. Posiedzenia rady zatrudnienia odbywaj± siê co najmniej raz na kwarta³.
2. Posiedzenie rady zatrudnienia zwo³uje odpowiednio w porozumieniu z ministrem w³a¶ciwym do spraw pracy, zwanym dalej „ministrem”, marsza³kiem województwa albo starost± przewodnicz±cy, a w jego zastêpstwie wiceprzewodnicz±cy, z w³asnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 1/3 liczby cz³onków rady zatrudnienia.
3. Posiedzenie rady zatrudnienia mo¿e byæ zwo³ane odpowiednio na wniosek ministra, marsza³ka województwa albo starosty.
4. Przewodnicz±cy, a w jego zastêpstwie wiceprzewodnicz±cy, wyznacza termin posiedzenia rady zatrudnienia w terminie 14 dni od dnia zg³oszenia wniosku.
 
§ 7. 1. Rada zatrudnienia wyra¿a swoj± opiniê w sprawach nale¿±cych do zakresu jej kompetencji w formie uchwa³y lub odpowiedniego zapisu w protokole posiedzenia rady.
2. Uchwa³y w sprawach opinii rady zapadaj± zwyk³± wiêkszo¶ci± g³osów w obecno¶ci co najmniej po³owy cz³onków rady zatrudnienia.
3. G³osowania rady zatrudnienia s± jawne.
4. Na umotywowany wniosek cz³onka rady zatrudnienia przewodnicz±cy zarz±dza g³osowanie tajne.
 
§ 8. Rada zatrudnienia mo¿e ustaliæ, w formie uchwa³y, roczny plan potrzeb szkoleniowych jej cz³onków lub podj±æ uchwa³ê o potrzebie zorganizowania dla zainteresowanych cz³onków szkolenia na okre¶lony temat, zwi±zany z realizacj± przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
 
§ 9. 1. Szkolenia cz³onków Naczelnej Rady Zatrudnienia s± finansowane przez ministra ze ¶rodków Funduszu Pracy.
2. Szkolenia cz³onków wojewódzkiej rady zatrudnienia s± finansowane przez marsza³ka województwa, a powiatowej rady zatrudnienia przez starostê - w ramach limitu ¶rodków Funduszu Pracy, pozostaj±cych w ich dyspozycji.
 
§ 10. 1. Szkolenia cz³onków rady zatrudnienia s± finansowane na podstawie faktury i zestawienia zawieraj±cego w szczególno¶ci:
1) ilo¶æ uczestników oraz datê przeprowadzonego szkolenia;
2) op³atê jednostkow± za szkolenie cz³onka rady zatrudnienia przewidzian± w umowie o organizacjê szkolenia.
2. Faktura jest wystawiana na ogóln± kwotê stanowi±c± sumê op³at jednostkowych za zorganizowane szkolenie, wymienionych w za³±czonym do niej zestawieniu.
 
§ 11. Przekazanie instytucji szkoleniowej ¶rodków finansowych odpowiednio przez ministra, marsza³ka województwa albo starostê nastêpuje w terminie 30 dni od dnia otrzymania dokumentów, o których mowa w § 10, w drodze przelewu na rachunek bankowy wskazany w umowie o organizacjê szkolenia.
 
§ 12. 1. Techniczn± obs³ugê Naczelnej Rady Zatrudnienia zapewnia w³a¶ciwa komórka organizacyjna urzêdu obs³uguj±cego ministra.
2. Techniczn± obs³ugê wojewódzkiej i powiatowej rady zatrudnienia zapewnia odpowiednio wojewódzki i powiatowy urz±d pracy.
 
§ 13. Rozporz±dzenie wchodzi w Â¿ycie z dniem og³oszenia.
 
ZA£¡CZNIKI
Nr Typ Nazwa Rozmiar Komentarz