homepage
Wyszukaj w serwisie
logo
menu menu menu menu menu menu
 
menu
bip menu menu menu menu Zielona Linia, tel. 19524 menu

Liczba odwiedzin:
1431721

09. PRZYGOTOWANIE ZAWODOWE DOROS£YCH

Przygotowanie zawodowe doros³ych:
 


Przygotowanie zawodowe doros³ych jest to instrument aktywizacji w formie praktycznej nauki zawodu doros³ych lub przyuczenia do pracy doros³ych, realizowany bez nawi±zania stosunku pracy z pracodawc±, wed³ug programu obejmuj±cego nabywanie umiejêtno¶ci praktycznych i wiedzy teoretycznej, zakoñczonego egzaminem.
  • Praktyczna nauka zawodu doros³ych – forma przygotowania zawodowego doros³ych umo¿liwiaj±ca uzyskanie tytu³u zawodowego lub tytu³u czeladnika.
  • Przyuczenie do pracy doros³ych – forma przygotowania zawodowego doros³ych, umo¿liwiaj±ca uzyskanie wybranych kwalifikacji zawodowych lub umiejêtno¶ci potwierdzonych za¶wiadczeniem.
Celem przygotowania zawodowego doros³ych jest m.in. zwiêkszenie uczestnictwa osób doros³ych w kszta³ceniu ustawicznym oraz umo¿liwienie uzupe³nienia kwalifikacji i umiejêtno¶ci odpowiadaj±cych potrzebom pracodawców.

Starosta kieruje osobê uprawnion± do odbycia przygotowania zawodowego doros³ych u pracodawcy na jej wniosek sk³adany we w³a¶ciwym ze wzglêdu na miejsce zamieszkania powiatowym urzêdzie pracy, po pozytywnym zaopiniowaniu przez specjalistê do spraw rozwoju zawodowego lub na wniosek specjalisty do spraw rozwoju zawodowego.

Przygotowanie zawodowe doros³ych jest realizowane na podstawie umowy w sprawie realizacji przygotowania zawodowego doros³ych zawieranej miêdzy starost± a pracodawc± lub miêdzy starost±, pracodawc± i instytucj± szkoleniow±, wpisan± do rejestru prowadzonego przez wojewódzki urz±d pracy.

Przygotowanie zawodowe doros³ych jest realizowane wed³ug programu ukierunkowanego na nabywanie umiejêtno¶ci praktycznych oraz zdobywanie wiedzy teoretycznej, niezbêdnych do wykonywania zadañ zawodowych, przygotowanego przez pracodawcê lub instytucjê szkoleniow± we wspó³pracy z pracodawc±.

Formy przygotowania zawodowego doros³ych

1. Praktyczna nauka zawodu doros³ych:
Czas trwania: od 12 do 18 miesiêcy.
Program praktycznej nauki zawodu uwzglêdnienia w szczególno¶ci standardy wymagañ egzaminacyjnych obowi±zuj±cych dla danego zawodu. Koñczy siê egzaminem kwalifikacyjnym na tytu³ zawodowy lub egzaminem czeladniczym przeprowadzanym przez komisjê egzaminacyjn±, powo³an± przez kuratora o¶wiaty. Dokumentem potwierdzaj±cym zdany egzamin jest ¶wiadectwo.
 

2. Przyuczenie do pracy doros³ych:

Czas trwania: od 3 do 6 miesiêcy.
Ma na celu zdobycie wybranych kwalifikacji zawodowych lub umiejêtno¶ci, niezbêdnych do wykonywania okre¶lonych zadañ zawodowych. Koñczy siê egzaminem sprawdzaj±cym, przeprowadzanym przez komisjê lub przez instytucjê szkoleniow± wskazan± przez starostê wpisana do rejestru prowadzonego przez wojewódzki urz±d pracy .
Dokumentem potwierdzaj±cym zdany egzamin jest za¶wiadczenie.
Wymiar czasu odbywania przygotowania zawodowego doros³ych nie mo¿e przekraczaæ 8 godzin zegarowych dziennie i 40 godzin zegarowych tygodniowo.

Nabywanie umiejêtno¶ci praktycznych obejmuje co najmniej 80 % czasu odbywania przygotowania zawodowego doros³ych i jest realizowane u pracodawcy.
Pracodawca zapewnia warunki umo¿liwiaj±ce zdobywanie wiedzy teoretycznej prowadz±c kszta³cenie teoretyczne bezpo¶rednio u siebie lub kieruj±c uczestnika do instytucji szkoleniowej wskazanej przez starostê. W przypadku gdy kszta³cenie teoretyczne realizuje instytucja szkoleniowa pracodawca jest obowi±zany udzieliæ uczestnikowi przygotowania zawodowego doros³ych czasu wolnego na uczestnictwo w zajêciach w wymiarze przewidzianym programem.

W przypadku, gdy pracodawca nie mo¿e zapewniæ warunków do zrealizowania w pe³ni programu praktycznej nauki zawodu doros³ych, mo¿liwe jest zrealizowanie czê¶ci tego programu przez wskazane przez starostê Centrum Kszta³cenia Praktycznego lub Centrum Kszta³cenia Ustawicznego, dzia³aj±ce na podstawie przepisów o systemie o¶wiaty, w wymiarze nie przekraczaj±cym 20 % czasu programu.

Uprawnienia osoby odbywaj±cej przygotowanie zawodowe doros³ych
- Uczestnikowi przygotowania zawodowego doros³ych przys³uguje stypendium w wysoko¶ci do 120% zasi³ku.

- Dni wolne
w wymiarze 2 dni za ka¿de 30 dni kalendarzowych odbywania przygotowania
zawodowego doros³ych (za dni wolne przys³uguje stypendium).
- Ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe.
- Starosta mo¿e sfinansowaæ koszty przejazdu do miejsca odbywania przygotowania zawodowego doros³ych, a w przypadku gdy przygotowanie zawodowe doros³ych odbywa siê w miejscowo¶ci innej, ni¿ miejsce zamieszkania, tak¿e koszty zakwaterowania i wy¿ywienia.

- Uczestnik zachowuje prawo do stypendium za okres udokumentowanej niezdolno¶ci do pracy (za¶wiadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA), przypadaj±cy w okresie odbywania przygotowania zawodowego doros³ych.
Za okres nieusprawiedliwionych nieobecno¶ci uczestnika przygotowania zawodowego doros³ych stypendium nie przys³uguje.
Za okres, za który przys³uguje stypendium, zasi³ek nie przys³uguje. Okres pobierania zasi³ku dla bezrobotnych ulega skróceniu o okres odbywania przygotowania zawodowego doros³ych.

UWAGA
Uczestnik
przygotowania zawodowego doros³ych, który z w³asnej winy przerwa³ program tego przygotowania lub nie przyst±pi³ do egzaminu kwalifikacyjnego, czeladniczego lub egzaminu sprawdzaj±cego jest obowi±zany do zwrotu kosztów tego przygotowania poniesionych z Funduszu Pracy.
Wyj±tkiem jest sytuacja, gdy powodem przerwania programu tego przygotowania lub nieprzyst±pienia do egzaminu kwalifikacyjnego, czeladniczego lub egzaminu sprawdzaj±cego by³o podjêcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub dzia³alno¶ci gospodarczej.

Uczestnik przygotowania zawodowego doros³ych, który z w³asnej winy przerwa³ program tego przygotowania, nie przyst±pi³ do egzaminu kwalifikacyjnego, czeladniczego lub egzaminu sprawdzaj±cego, mo¿e byæ ponownie zarejestrowany w powiatowym urzêdzie pracy, nie wcze¶niej ni¿ po up³ywie 6 miesiêcy od dnia przerwania programu lub nieprzyst±pienia do egzaminu.

Kwalifikacje wymagane od opiekunów uczestników przygotowania zawodowego doros³ych


- Od opiekunów uczestników przygotowania zawodowego doros³ych realizowanego w formie praktycznej nauki zawodu doros³ych wymagane jest posiadanie kwalifikacji instruktorów praktycznej nauki zawodu.
- Od opiekunów uczestników przygotowania zawodowego doros³ych realizowanego w formie przyuczenia do pracy doros³ych wymagane jest posiadanie co najmniej:
-
wykszta³cenia ¶redniego;
- 3-letniego sta¿u pracy w zawodzie obejmuj±cym zadania zawodowe, do realizacji których s± wymagane umiejêtno¶ci zdobywane w trakcie przyuczenia;
-  rocznego do¶wiadczenia w wykonywaniu zadañ z zakresu nadzoru nad pracownikami, sta¿ystami lub praktykantami.
Przys³uguj±ce ¶wiadczenia:
       - refundacja wydatków poniesionych na uczestnika przygotowania zawodowego doros³ych niezbêdnych do realizacji programu (w szczególno¶ci na materia³y, surowce, eksploatacjê maszyn i urz±dzeñ, odzie¿ robocz±, posi³ki regeneracyjne) w wymiarze do 2 % przeciêtnego wynagrodzenia za ka¿dy pe³ny miesi±c realizacji programu;
       - premia przyznawana na wniosek pracodawcy z³o¿ony w terminie 3 miesiêcy od dnia z³o¿enia z wynikiem pozytywnym egzaminu przez uczestnika przygotowania zawodowego doros³ych (kwota 400 z³ za ka¿dy pe³ny miesi±c przygotowania zawodowego doros³ych, zrealizowanego dla ka¿dego skierowanego uczestnika, na podstawie umowy).

Refundacja i premia stanowi± pomoc de minimis i s± przyznawane zgodnie z warunkami dopuszczalno¶ci pomocy de minimis.
Przewiduje siê równie¿ wyp³atê nale¿no¶ci przys³uguj±cej instytucji szkoleniowej za realizacjê ustalonej czê¶ci programu nauki teoretycznej. Ze ¶rodków Funduszu Pracy bêd± op³acone równie¿ koszty egzaminów.

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 20.04.2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 674 ze zm.)

2. Rozporz±dzenie Ministra Pracy i Polityki spo³ecznej 7 kwietnia 2009 r. w sprawie przygotowania zawodowego doros³ych ( Dz. U. z 2009r. Nr.61, poz.502)
ZA£¡CZNIKI
Nr Typ Nazwa Rozmiar Komentarz