Jestem osob± bezrobotn±, mam mo¿liwo¶æ podjêcia pracy po uzyskaniu uprawnieñ na koparkê? Czy Powiatowy Urz±d Pracy w ¯urominie mo¿e skierowaæ mnie na takie szkolenie i sfinansowaæ koszty mojego uczestnictwa?
Osoba bezrobotna b±d¼ poszukuj±ca pracy w przypadku konieczno¶ci zmiany lub uzupe³nienia posiadanych kwalifikacji mo¿e ubiegaæ siê o skierowanie na wskazane szkolenie i jego sfinansowanie sk³adaj±c wniosek o skierowanie na szkolenie indywidualne.
Wype³niony wniosek musi zawieraæ dane osoby wnioskuj±cej, nazwê szkolenia, uzasadnienie celowo¶ci skierowania na szkolenie wskazane, wykorzystanie zdobytych kwalifikacji po jego ukoñczeniu, oraz informacje dodatkowe o organizuj±cej instytucji szkoleniowej oraz terminie jego realizacji.
Po uzyskaniu pozytywnej opinii doradcy zawodowego oraz specjalisty ds. rozwoju zawodowego, spe³nieniu kryteriów przewidzianych w ofercie szkoleniowej (np. pozytywny wynik badañ lekarskich) urz±d mo¿e skierowaæ bezrobotnego na wskazane przez niego szkolenie, je¿eli koszt w czê¶ci finansowanej z Funduszu Pracy nie przekroczy 300% przeciêtnego wynagrodzenia.
Z uwagi na ograniczon± ilo¶æ ¶rodków finansowych przeznaczonych na realizacje szkoleñ, w pierwszej kolejno¶ci uwzglêdnieniu podlegaj± przede wszystkim te wnioski o skierowanie na szkolenie wskazane przez osobê uprawnion±, do których do³±czona jest deklaracja pracodawcy dotycz±ca zatrudnienia kandydata po zakoñczeniu szkolenia, potwierdzaj±ca celowo¶æ skierowania na szkolenie wskazane.
Jak czêsto mo¿na korzystaæ ze szkoleñ w ci±gu roku?
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004r. / tj. Dz. U. z 2008r. Nr 69 poz.415 z po¼n. zm./ nie okre¶la ilo¶ci szkoleñ na które osoba bezrobotna mo¿e zostaæ skierowana w ci±gu roku kalendarzowego, jednak¿e Powiatowy Urz±d Pracy musi kierowaæ siê racjonalno¶ci± wydatkowania ¶rodków finansowych na realizacje tej formy pomocy z uwzglêdnieniem ilo¶ci osób bezrobotnych zainteresowanych udzia³em w szkoleniach. Ponadto osoba mo¿e zostaæ skierowana na szkolenie po z³o¿eniu o¶wiadczenia o nieuczestniczeniu w szkoleniu finansowanym ze ¶rodków Funduszu Pracy na podstawie skierowania z powiatowego urzêdu pracy w okresie ostatnich 3 lat lub o udziale w takim szkoleniu w okresie ostatnich 3 lat i wskazaniu urzêdu pracy, który wyda³ skierowanie, je¿eli ³±czna kwota ¶rodków na koszty szkolenia tej osoby nie przekroczy dziesiêciokrotno¶ci minimalnego wynagrodzenia za prace w okresie ostatnich 3 lat.
Czy bêdê zwraca³ koszty szkolenia, na które zosta³em skierowany przez Urz±d Pracy, je¿eli szkolenia nie ukoñczy³em z powodu podjêcia pracy w trakcie jego trwania?
Osoba bezrobotna skierowana przez Urz±d na szkolenie, która z w³asnej winy nie ukoñczy³a szkolenia obowi±zana jest do zwrotu kosztów szkolenia z wyj±tkiem przypadku gdy przyczyn± nieukoñczenia by³o podjecie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub dzia³alno¶ci gospodarczej.
Jestem w trakcie odbywania szkolenia , na które zosta³em skierowany przez Urz±d Pracy, mam mo¿liwo¶æ podjêcia pracy ale jednocze¶nie chcia³bym szkolenie ukoñczyæ? Czy jest to mo¿liwe?
Bezrobotny skierowany na szkolenie przez Urz±d, w przypadku podjêcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub dzia³alno¶ci gospodarczej w trakcie szkolenia ma prawo do ukoñczenia tego szkolenia bez konieczno¶ci ponoszenia jego kosztów.
Jestem magistrem pedagogiki resocjalizacyjnej, mam 24 lata, jestem zarejestrowanym bezrobotnym bez prawa do zasi³ku, chcia³bym zapytaæ czy s± prowadzone dofinansowania odno¶nie studiów podyplomowych, poniewa¿ pojawi³a siê szansa zdobycia zatrudnienia mnie po ukoñczeniu „podyplomówki”?
Starosta za po¶rednictwem Powiatowego Urzêdu Pracy w ¯urominie mo¿e finansowaæ studia podyplomowe do wysoko¶ci 100% udokumentowanych kosztów nale¿nych organizatorowi, jednak nie wiêcej ni¿ 300% przeciêtnego wynagrodzenia, je¿eli wnioskodawca uzasadni celowo¶æ finansowania kosztów studiów podyplomowych.
Wnioskodawca musi z³o¿yæ wymagane dokumenty:
• Wype³niony wniosek o sfinansowanie z Funduszu Pracy kosztów studiów podyplomowych,
• Odpis lub kserokopiê ukoñczenia studiów wy¿szych,
• Dokument uprawniaj±cy dany podmiot w ramach swej formy organizacyjnej do prowadzenia studiów podyplomowych w podanym kierunku,
• Za¶wiadczenie podmiotu prowadz±cego studia podyplomowe zawieraj±ce:
- potwierdzenie przyjêcia na wnioskodawcy kierunek studiów oraz termin ich rozpoczêcia i zakoñczenia,
- program studiów ( zawieraj±cy harmonogram zajêæ oraz zakres tematyczny odpowiadaj±cy poszczególnym zjazdom),
- informacjê o wysoko¶ci op³aty oraz terminie i systemie p³atno¶ci,
- nazwê banku oraz numer rachunku bankowego podmiotu prowadz±cego studia podyplomowe,
• Deklaracjê przysz³ego pracodawcy o zamiarze powierzenia pracy osobie wnioskuj±cej lub o¶wiadczenie o zamiarze rozpoczêcia dzia³alno¶ci gospodarczej.
Z³o¿enie wniosku nie gwarantuje sfinansowania kosztów studiów podyplomowych. Kwota dofinansowania studiów podyplomowych mo¿e byæ ró¿na od wnioskowanej z uwagi na ograniczone ¶rodki finansowe przeznaczone na realizacjê w/w zadania. O przyznaniu lub odmowie sfinansowania Powiatowy Urz±d Pracy w ¯urominie powiadamia osobê bezrobotn± lub poszukuj±c± pracy w formie pisemnej w terminie do 30 dni od dnia z³o¿enia wniosku i innych niezbêdnych do jego rozpatrywania dokumentów.
|