homepage
Wyszukaj w serwisie
logo
menu menu menu menu menu menu
 
menu
bip menu menu menu menu Zielona Linia, tel. 19524 menu

Liczba odwiedzin:
1431585

PRACE INTERWENCYJNE
PRACE INTERWENCYJNE
Urz±d Pracy w razie braku mo¿liwo¶ci zapewnienia bezrobotnym odpowiedniego zatrudnienia inicjuje oraz finansuje prace interwencyjne. Do wykonywania pracy w ramach prac interwencyjnych mog± byæ kierowane osoby bêd±ce w szczególnej sytuacji na rynku pracy, które s±:
·           bezrobotnymi do 25. roku ¿ycia;
·           bezrobotnymi d³ugotrwale albo po zakoñczeniu realizacji kontraktu socjalnego albo kobiety, które nie podjê³y zatrudnienia po urodzeniu dziecka;
·           bezrobotnymi powy¿ej 50. roku ¿ycia;
·           bezrobotnymi bez kwalifikacji zawodowych, bez do¶wiadczenia zawodowego lub bez wykszta³cenia ¶redniego;
·           bezrobotnymi samotnie wychowuj±cy co najmniej jedno dziecko do 18. roku ¿ycia;
·           bezrobotnymi, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolno¶ci nie podjêli zatrudnienia;
·           bezrobotnymi niepe³nosprawnymi.
Prace interwencyjne s± pomoc± publiczn± w formie subsydiów p³acowych na rekrutacjê pracownika znajduj±cego siê w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub bardzo niekorzystnej sytuacji.
Pracownik zatrudniony w ramach pomocy w formie subsydiów p³acowych na rekrutacjê pracowników znajduj±cych siê w szczególnie niekorzystnej sytuacji musi byæ uprawniony do nieprzerwanego zatrudnienia przez minimum 12 miesiêcy, a Pracodawca mo¿e rozwi±zaæ umowê o pracê tylko w przypadku naruszenia przez pracownika obowi±zków pracowniczych.
Pracownik zatrudniony w ramach pomocy w formie subsydiów p³acowych na rekrutacjê pracowników znajduj±cych siê w bardzo niekorzystnej sytuacji musi byæ uprawniony do nieprzerwanego zatrudnienia przez minimum 24 miesiêcy, a Pracodawca mo¿e rozwi±zaæ umowê o pracê tylko w przypadku naruszenia przez pracownika obowi±zków pracowniczych.
"Pracownik znajduj±cy siê w szczególnie niekorzystnej sytuacji" oznacza ka¿d± osobê, która: jest bez sta³ego zatrudnienia za wynagrodzeniem w okresie ostatnich sze¶ciu miesiêcy; lub nie ma wykszta³cenia ponadgimnazjalnego lub zawodowego (ISCED 3); lub jest w wieku ponad 50 lat; lub jest osob± doros³± mieszkaj±c± samotnie, maj±c± na utrzymaniu co najmniej jedn± osobê; lub pracuje w sektorze lub zawodzie w pañstwie cz³onkowskim, w którym dysproporcja kobiet i mê¿czyzn jest co najmniej 25 % wiêksza ni¿ ¶rednia dysproporcja we wszystkich sektorach gospodarki w tym pañstwie cz³onkowskim i nale¿y do tej grupy stanowi±cej mniejszo¶æ; lub jest cz³onkiem mniejszo¶ci etnicznej w pañstwie cz³onkowskim, który w celu zwiêkszenia szans na uzyskanie dostêpu do sta³ego zatrudnienia musi poprawiæ znajomo¶æ jêzyka, uzupe³niæ szkolenia zawodowe lub zwiêkszyæ do¶wiadczenie zawodowe.
"Pracownik znajduj±cy siê w bardzo niekorzystnej sytuacji" oznacza ka¿d± osobê, która jest bezrobotna przez co najmniej 24 miesi±ce.
Kosztami kwalifikuj±cymi siê do objêcia pomoc± s± ponoszone w okresie 12 lub 24 miesiêcy przez pracodawcê koszty p³ac nowych pracowników, na które sk³adaj± siê:
·           wynagrodzenia brutto,
·           op³acone od wynagrodzeñ obowi±zkowe sk³adki na ubezpieczenia spo³eczne.
Maksymalna intensywno¶æ pomocy brutto na rekrutacjê pracowników znajduj±cych siê w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub bardzo niekorzystnej sytuacji nie mo¿e przekroczyæ 50 % kosztów kwalifikuj±cych.
Pomoc w formie subsydiów p³acowych na rekrutacjê pracownika znajduj±cego siê
w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub bardzo niekorzystnej sytuacji jest udzielana, je¿eli utworzone miejsce pracy powoduje wzrost netto:
·           ogólnej liczby pracowników u danego pracodawcy oraz
·           liczby pracowników znajduj±cych siê w szczególnie niekorzystnej sytuacji lub bardzo niekorzystnej sytuacji
- w porównaniu ze ¶redni± z ostatnich 12 miesiêcy.

I. Urz±d Pracy refunduje pracodawcy, który zatrudni³ w ramach prac interwencyjnych na okres do 6. miesiêcy skierowanych bezrobotnych w szczególnie niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, czê¶æ kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz sk³adki na ubezpieczenia spo³eczne skierowanych bezrobotnych, w wysoko¶ci uprzednio uzgodnionej, nie przekraczaj±cej jednak kwoty ustalonej jako iloczyn liczby zatrudnionych w miesi±cu w przeliczeniu na pe³ny wymiar czasu pracy oraz kwoty zasi³ku, obowi±zuj±cej w ostatnim dniu zatrudnienia ka¿dego rozliczanego miesi±ca
i sk³adki na ubezpieczenie spo³eczne od refundowanego wynagrodzenia.

II. Urz±d Pracy refunduje pracodawcy, który zatrudni³ w ramach prac interwencyjnych co najmniej w po³owie wymiaru czasu pracy na okres do 6. miesiêcy skierowanych bezrobotnych pozostaj±cych w szczególnie niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, czê¶æ kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz sk³adki na ubezpieczenia spo³eczne skierowanych bezrobotnych w wysoko¶ci uprzednio uzgodnionej, nie przekraczaj±cej jednak kwoty po³owy minimalnego wynagrodzenia za pracê i sk³adek na ubezpieczenia spo³eczne od refundowanego wynagrodzenia za ka¿d± osobê bezrobotn±.

III. Urz±d Pracy mo¿e refundowaæ pracodawcy, który zatrudni³ w ramach prac interwencyjnych bezrobotnych do 25. roku ¿ycia, d³ugotrwale bezrobotnych lub kobiety bezrobotne, które nie podjê³y zatrudnienia po urodzeniu dziecka; bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolno¶ci nie podjêli zatrudnienia; lub bezrobotnych niepe³nosprawnych nawet przez okres do 12 miesiêcy.

IV. Urz±d Pracy mo¿e refundowaæ - w ramach prac interwencyjnych - przez okres do 24 miesiêcy czê¶æ kosztów wynagrodzenia zatrudnionej osoby bezrobotnej w wieku powy¿ej 50 lat. Je¿eli do pracy w ramach prac interwencyjnych s± kierowani bezrobotni powy¿ej 50 roku ¿ycia, którzy:
·           spe³niaj± warunki konieczne do nabycia prawa do ¶wiadczenia przedemerytalnego - refundacja jest przyznawana w wysoko¶ci do 80 % minimalnego wynagrodzenia za pracê i sk³adek na ubezpieczenia spo³eczne od refundowanego wynagrodzenia;
·           nie spe³niaj± warunków koniecznych do uzyskania ¶wiadczenia przedemerytalnego - refundacja jest przyznawana w wysoko¶ci do 50 % minimalnego wynagrodzenia za pracê i sk³adek na ubezpieczenia spo³eczne od refundowanego wynagrodzenia.
Podstawy prawne
·           Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
(t.j. Dz.U. z 2013r., poz. 674 z pó¼n. zm.).
·           Rozporz±dzenie Ministra Pracy i Polityki Spo³ecznej z dnia 7 stycznia 2009r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytu³u op³aconych sk³adek na ubezpieczenia spo³eczne (Dz.U. Nr 5, poz. 25).
·           Rozporz±dzenie Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008r. uznaj±ce niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (Dz. Urz. UE L 214 z 09.08.2008, str. 3).
·           Zainteresowany pracodawca powinien z³o¿yæ Wniosek o zorganizowanie i finansowanie prac interwencyjnych, zawieraj±c w nim dane dotycz±ce oferowanych przez siebie stanowisk pracy i wymagañ kwalifikacyjnych kandydatów do zatrudnienia.
 
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku konieczne bêdzie:
·           podpisanie umowy o organizacjê prac interwencyjnych, w której zostan± okre¶lone warunki zatrudnienia bezrobotnych,
·           skierowanie przez Urz±d Pracy bezrobotnych do wykonywania prac interwencyjnych.
ZA£¡CZNIKI
Nr Typ Nazwa Rozmiar Komentarz