Model Partnerstwa Lokalnego zosta³ opracowany przez specjalistów Departamentu Pracy USA na podstawie do¶wiadczeñ zdobytych podczas restrukturyzacji przemys³u w Ameryce Pó³nocnej i jest stosowany z powodzeniem w wielu krajach m. in.: w Kanadzie, na Wêgrzech, w Rumunii, Bu³garii, Macedonii oraz na Ukrainie. Od czerwca 2002r. Program ten jest realizowany na terenie Polski. Obecnie Program realizowany jest przy wspó³pracy Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Pracy i Polityki Spo³ecznej, Departamentu Pracy USA, Ambasady USA Worldwide Strategies Inc., Zwi±zku Powiatów Polskich oraz Zarz±dów Województw, Wojewódzkich Urzêdów Pracy, zwi±zków zawodowych i samorz±dów lokalnych.
G³ównym celem Modelu Partnerstwa Lokalnego jest budowanie trwa³ego partnerstwa miêdzy instytucjami rz±dowymi, wojewódzkimi, lokalnymi przedsiêbiorcami, samorz±dem, organizacjami pozarz±dowymi, instytucjami infrastruktury oraz mieszkañcami na rzecz o¿ywienia gospodarczego oraz poprawy sytuacji na rynku pracy.
Model obejmuje trzy komponenty: Lokalne O¿ywienie Gospodarcze – cykl warsztatów aktywizuj±cy mieszkañców i pomagaj±cy gminom oraz powiatom w opracowaniu i wdra¿aniu projektów gospodarczych, które powoduj± wzrost gospodarczy, wsparcie dla firm i tworz± nowe miejsca pracy, Szybkie Reagowanie – w ramach którego zak³adane s± zespo³y przystosowania zawodowego oraz grupy wsparcia kole¿eñskiego "Praca" na terenie restrukturyzowanych firm, w gminach, powiatach, osiedlach i przy parafiach, Szybki Start – który pozwala przedsiêbiorcom na podniesienie swojej konkurencyjno¶ci poprzez dostosowanie szkoleñ do potrzeb konkretnego stanowiska pracy oraz wdra¿anie strategii poprawiaj±cych wykorzystanie zasobów ludzkich.
Atutem Modelu jest jego zintegrowany system oddzia³ywania. Jego wieloaspektowo¶æ powoduje, ¿e ka¿dy z komponentów odnosi siê do innego, podstawowego elementu rzeczywisto¶ci spo³eczno-politycznej pañstwa tj.: cz³owieka, spo³eczno¶ci lokalnej oraz przedsiêbiorstwa. Jego szczególn± zalet± jest to, ¿e nie wspó³zawodniczy z istniej±cym systemem pomocy, czy podobnymi realizowanymi programami, wrêcz przeciwnie uzupe³nia je o nowe instrumenty, a tak¿e pozwala skuteczniej wykorzystaæ ju¿ istniej±ce narzêdzia i ¶rodki.
Korzy¶ci z wdra¿ania Warsztatów Lokalnego O¿ywienia Gospodarczego w ramach Partnerstwa Lokalnego
Dla spo³eczno¶ci lokalnej
· Integracja ró¿nych ¶rodowisk lokalnych;
· Zwiêkszenie udzia³u mieszkañców w rozwoju powiatu, gminy;
· Tworzenie nowych miejsc pracy w oparciu o posiadane zasoby;
· Aktywizacja i tworzenie lokalnych organizacji gospodarczych;
· Wzmocnienie lokalnych firm i ¶rodowiska gospodarczego;
· Upowszechnienie wiedzy o zasadach rozwoju gospodarczego;
· Zdobycie poparcia spo³ecznego dla projektów gospodarczych;
· Wspólne wypracowywanie projektów gospodarczych w oparciu o lokalne potrzeby oraz posiadane zasoby powiatu, gminy;
· Wspólna analiza sytuacji gospodarczej gminy i powiatu zarówno pod wzglêdem problemów, jak równie¿ jej potrzeb, zasobów i szans do wykorzystania;
· Aktywizacja przedsiêbiorców, samorz±dowców, liderów instytucji i przedstawicieli organizacji pozarz±dowych oraz m³odzie¿y;
· Kreowanie liderów lokalnych.
Dla ¶rodowiska gospodarczego
· Promocja firm, lokalnych przedsiêbiorców;
· Przedstawienie problemów i potrzeb ¶rodowiska gospodarczego mieszkañcom i samorz±dowcom;
· Poznanie potrzeb i oczekiwañ mieszkañców – klientów;
· Poznanie niszy gospodarczych w gminie, powiecie – mo¿liwo¶æ ich zagospodarowania: nowe firmy, nowe miejsca pracy;
· U³atwienie funkcjonowania lokalnym firmom poprzez tworzenie pozytywnego klimatu dla rozwoju gospodarczego;
· Tworzenie instytucji oko³obiznesowych wspieraj±cych firmy;
· Zmiana nastawienia w³adz samorz±dowych do lokalnych przedsiêbiorców;
· Budowanie partnerskich relacji miêdzy biznesem, samorz±dem lokalnym, ró¿nymi instytucjami (ZUS, Urz±d Skarbowy) a tak¿e mieszkañcami.
Dla samorz±du lokalnego
· Zmiana wizerunku i postrzegania urzêdu przez mieszkañców jako instytucji przejrzystej i przyjaznej klientowi;
· Sta³y kontakt i praca nad projektami gospodarczymi z ró¿nymi ¶rodowiskami – wyborcy;
· Poznanie ró¿nych problemów i potrzeb mieszkañców i mo¿liwo¶æ ich wspólnego rozwi±zywania i zaspakajania;
· Mo¿liwo¶æ promocji urzêdu i ludzi;
· Tworzenie partnerskich relacji ze ¶rodowiskiem gospodarczym;
· Wyj¶cie do mieszkañców;
· Konkretne projekty gospodarcze poparte przez spo³eczno¶æ lokaln± i gotowe do realizacji, tworzenie miejsc pracy.
Program Modelu Partnerstwa Lokalnego nie rozwi±zuje problemów bezrobocia ani nie jest form± przeciwdzia³ania mu. Pomaga tylko spo³eczno¶ciom w aktywnym dzia³aniu i rozwi±zywaniu w³asnych problemów na rynku pracy, dostarczaj±c im okre¶lonych narzêdzi, z których mog± skorzystaæ. Program jest tak¿e bardzo dobrym uzupe³nieniem dzia³alno¶ci publicznych s³u¿b zatrudnienia oraz organizacji pozarz±dowych. Niekonwencjonalno¶æ Programu polega na tym, ¿e w walkê z bezrobociem na danym terenie w³±czeni s± wszyscy, których problem ten w jakiej¶ mierze dotyczy: bezrobotni, pracodawcy, w³adze lokalne, pracownicy urzêdów pracy oraz instytucji opieki spo³ecznej a tak¿e lokalne organizacje pozarz±dowych. Si³a Modelu Partnerstwa Lokalnego tkwi w ludziach, bo przez ludzi i dla ludzi jest on realizowany. Zapewne w³a¶nie dlatego przywraca nadziejê i pewno¶æ siebie oraz daje to jedyne w swoim rodzaju poczucie aktywnego dzia³ania w grupie, które powinno przynie¶æ namacalne efekty ekonomiczne i spo³eczne.
Przyst±pienie do udzia³u w Programie winno byæ traktowane jako wyzwanie dla wszystkich potencjalnych partnerów, którzy poprzez aktywne dzia³anie pragn± wspó³uczestniczyæ w rozwoju gospodarczym i budowie partnerstwa lokalnego w swojej gminie, starostwie mie¶cie i regionie.
Wdra¿anie Programu odbywa siê przy wspó³udziale sieci specjalistów partnerstwa lokalnego na poziomie regionalnym, powiatowym oraz wojewódzkim. Zadaniem sieci jest stworzenie mechanizmów przep³ywu informacji, identyfikacja lokalnych problemów gospodarczych i rynku pracy, pomoc w opracowywaniu projektów, upowszechnianie dzia³añ lokalnych i regionalnych.
Maj±c powy¿sze na uwadze oraz konieczno¶æ realizacji zadañ zwi±zanych z organizowaniem partnerstwa lokalnego okre¶lonych ustaw± o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w listopadzie 2005r. na terenie powiatu ¿uromiñskigo rozpoczêto wdra¿anie polsko-amerykañskiego Programu Modelu Partnerstwa Lokalnego.
Dla sprawnego przeprowadzenia warsztatów na terenie naszego powiatu ZARZ¡D POWIARU ¯UROMIÑSKIEGO powo³a³ Uchwa³± Nr 152/2005 z dnia 16 grudnia 2005 roku Zespó³ Strategiczny odpowiedzialny za organizacjê cyklu warsztatów LOKALNEGO O¯YWIENIA GOSPODARCZEGO. Powy¿sza uchwa³a okre¶la sk³ad zespo³u oraz plan dzia³ania przed rozpoczêciem warsztatów .
|